Всяка последна сряда от февруари (26 февруари) отбелязваме Световния ден за борба с тормоза в училище популярен още като "Ден на розовата фанелка" (Pink shirt day 🩷 )
Тормоза, насилието и дискриминацията са пряко свързани едно със друго. А всяка форма на неравнопоставено отношение и двоен стандарт, уронваща нечие до-стойнство е дискриминираща! Независимо на признака на който е основана.
И няма значение, дали се отнася за външни белези, поведение или степен на развитие. Без значение е и към колко човека се съотнася!
Дискриминацията и тормоза, дори само към един единствен човек, си остават такива по своята същност. Независимо, дали човека излиза извън общоприетата "нормата" като някаква форма на лек дефицит или изпреварващо развитие!
Мили хора,
Себеутвърждаването и конкуренцията са естествени процеси от най-ранна детска възраст. И особено във възрастовият период около началото на 6та и продължава като варира до около 8та година, когато е първичното започва формирането на Социалния Аз, и в който социалната група и нейното мнение заемат по-осезателно място в живота на детето, те са изключително важни.
Наша отговорност като значими в живота им възрастни (родители и възпитатели обаче е, да им дадем правилните ориентири, ценности и модели на поведение, за това!
Позитивното Себеутвърждаване е от изключително значение!
Повече старание за развитие на собственият потенциал, собствените лични качества, знания и умения, и по-вече уважение, към личното и чуждото до-стойнство, и възможно по-малко унижение, присмех и обиди към другите!
Унижението, социалната изолация, сегрегация и дискриминация могат, да оставят огромен отпечатък у всеки от нас. Но за неукрепналата детска психика, особено в тази възраст, те могат, да бъдат фатални и за цял живот!
Казвал съм го многократно и ще продължа, да го повтарям: Децата нямат предразсъдъци към другите, те нямат негативен жизнен опит, за това и поради тази причина са чисти, спонтанни, любопитни, съпричастни и непредубедени в отношенията си с другите. Но и приемат това, което чуват и виждат, за "чиста монета" . Включително, ценностите и поведенческите модели. Особено, ако са от значим за тях възрастен авторитет какъвто сме ние - техните родители и възпитатели, които възприемат, за непогрешими!
За това, да им внушаване собствените си комплекси, подтиснати страхове, предразсъдъци, проектирани върху другите и собствените си огорчения, вътрешна неувереност и разочарования от несбъднати мечти и амбиции, е престъпление и към самите тях и към другите, към които я насочваме сами или ги учим, да я насочват чрез игнориране или още по-лошо, чрез дискриминация и пряка агресия, без значение от вида!
Традиционно дългата коса при мъжа винаги е била символ на мъжественост.
Преди, да направим това (или дори следната сме го направили, трябва да си дадем сметка, носи ли ни вътрешни удовлетворение, да виждаме как децата ни, се опитват, да утвърждават себе си, обиждайки, мачкайки, подигравайки се и унижавайки другите!
Това ли е моделът, който искаме те, да възприемат и изградят като правилен за цял живот!?...
И наистина правилен ли е този модел!?
Защото всяка проява на двоен стандарт и различно отношение основани на определен признак или качество приравни други условия е свързана с дискриминация и насилие върху личността на другия! Независимо, дали този признак го прави, да изглежда в очите ни по-слаб или по-добър от нас или общоприетото за "средна норма"!
Особено важно и особено болезнено може да бъде това, за подрастващите момченца!
И като баща искам, да се обърна към всички разумни и загрижени бащи...
Уважаеми мъже,
Мъжествеността не се определя от дължината на косата, нито от мускулите, масата или ръста.
Мъжествеността не се определя от невъздържаните емоции или демонстрирането й чрез агресивно, високомерно и арогантно поведение, четене и демонстрация на сила. Точно обратното. Последните показват вътрешна подтиснати неувереност, нереалистична самооценка, недостатъчна интелектуална, емоционална и социална зрялост и липса на възпитание.
Уверения в себе си, качествата си и способностите си мъж е добронамерен и позитивен, умее да коригира себе си или тях, без да обижда и унижава, помага на другите, без да се самоистъква и парадира и очаква нещо в замяна. Истинския мъж има ясна представа за добро и лошо, правилно и неправилно, стабилни морални ценности и силно развито чувството, за справедливост. Умее, да потърси помощ , да благодари или да се извини, ако е сгрешил и очаква това и от другите. Любезен, социабилен и адаптивен е и не постига нищо със сила или принуда. Знае как да се кооперира, но не се страхува, да поема рискове и отговорност без, да са необмислени. Оценява и поздравява другите, за успеха или положените усилия.
Истинският мъж, не търси слабостите на другите, за да им се присмива, да ги унижава или манипулира, а търси силните им страни. Поощрява ги и се опитва, да им помогне, да ги развият.
Истинският мъж, притежава достатъчно себеосъзнатост и самокритичност, да оцени собствените си слабости и грешки, да приеме чужда критика и да работи върху тези слабости.
👉Липсата на възпитание НЕ е мъжествена❗
👉Липсата култура и обноски НЕ е признак на сила❗
👉Липсата на образованост, НЕ е секси❗
👉 Липсата на толерантност и уважение, НЕ е нито едно от нито едно от гореизброените.
Да наричаш някого гейче, защото е с дълга коса, има добри обноски (или защото помага на другите, оценява и ги поздравява за усилията им) НЕ те прави, да изглеждаш по-мъжествен!
Дори и ние, като възрастни, да не показваме такъв модел, ако не вземем отношение или омаловажим такова поведение от страна на дете (особено на собственото ни), поощряване и насърчаваме негласно затвърждаването на подобно неприемливо поведение!
Да се присмиваш на някой, че е "умник", "спортистче" или "танцьорче", каква нагласа и отношение оформя у детето към знанието и образованието, или към спорта и изкуствата изобщо (или към към някой спорт или изкуство, конкретно).
Това са базисни нагласи, които остават за цял живот!
Така, че много моля, нека научим синовете си (а защо не и дъщерите си), че да си по-едър и пълен, да обиждаш, да се присмиваш и унижаваш, да удряш, да пъ*диш, да се оригваш и да псуваш, не е проява на мъжественост, а на обикновена липса на възпитание. Че не дължината на косата и стилът на обличаме, а поведението правят мъжа такъв, какъвто е! Защото външността е мода, която лесно се променя, но характерът се изгражда с години от най-ранна възраст! Нека, да ги научим, че външният ни вид изразява вътрешната ни същност. Но не ни определя! Защото всеки от нас е много повече от очевидното ❗
И понеже говорим за Мъжество,
то има две прекрасни понятия, които определят мъжа като Мъж и на които бих се гордял, да успея, да науча синовете си - чест и достойнство.
Няма коментари:
Публикуване на коментар