неделя, 11 октомври 2020 г.

Шест начина, по които родителите могат да помогнат на децата си по време на епидемията с коронавирус


сн. surrattlaw.com

Шест начина, по които родителите могат да помогнат на децата си по време на епидемията с коронавирус, предлагат специалистите. 

Съвети от психолог как да помогнете на децата си да се справят с различните емоции, които може да изпитват в настоящия момент. 

Заболяването, предизвикано от коронавирус (COVID-19), води със себе си чувства като тревожност, стрес и несигурност, които засягат особено силно децата, независимо от възрастта им. Макар че различните деца се справят с тези емоции по различен начин, ако детето ви се сблъсква със затваряне на училището, отменени събития или раздяла с приятели, сега повече от всякога то има нужда да се чувства обичано и подкрепено.

Разговаряхме с експерта по юношеска психология, автор на популярни книги и на месечна рубрика във вестник „Ню Йорк Таймс“ и майка на две деца, д-р Лиза Дамур за това как можете да помогнете за нормална атмосфера вкъщи, докато се справяте с „новото (временно) нормално положение“.

1. Бъдете спокойни и проактивни

„Родителите трябва да водят спокойни, проактивни разговори с децата си относно заболяването от коронавирус (COVID-19) и за важната роля, която могат да играят децата за съхраняване на собственото им здраве. Кажете им, че е възможно [вие или вашите деца] да започнете в някакъв момент да усещате симптоми, които често са много подобни на обикновената настинка или грип, и че няма нужда те да се страхуват много от това“, препоръчва д-р Дамур. „Родителите трябва да насърчават децата си да им казват, когато не се чувстват добре, или ако се притесняват за вируса, за да могат да им помогнат.“

„Възрастните могат да подчертаят факта, че е разбираемо децата да се чувстват нервни и притеснени от COVID-19. Успокойте ги, че заболяването като цяло е леко, особено за децата и младите хора“, добавя тя. Важно е също да не се забравя, че много от симптомите на COVID-19 могат да се лекуват. „Във връзка с това може да им напомним, че има много ефективни неща, които можем да правим, за да предпазим себе си и другите, и да чувстваме, че имаме по-голям контрол върху положението: често да си мием ръцете, да не докосваме лицето си и да спазваме социална дистанция.“

„Друго нещо, което можем да правим, е всъщност да им помогнем да погледнат навън. Да им кажем: „Слушай, знам че наистина се тревожиш, че можеш да се заразиш с коронавирус, но една от причините да те караме да правиш всички тези неща – да си миеш ръцете, да си стоиш вкъщи — е защото по този начин се грижим също и за хората от нашата общност. Мислим и за хората около нас.“


2. Придържайте се към обичайния режим

„ Децата имат нужда от структура. Точка. И това, което всички ние трябва да направим много бързо, е да измислим напълно нови структури, които да помогнат на всеки от нас да се справи със сегашното ни ежедневие“, посочва д-р Дамур. „Настоятелно препоръчвам на родителите да съставят график за деня, който може да включва време за игри, когато детето може да използва телефона си и да се свърже със своите приятели, но трябва да има и време без електронни устройства и време, определено за помощ в домакинската работа. Трябва да помислим какво е наистина важно за нас и да изработим структура, която отразява това. За децата ни ще бъде голямо облекчение да имат усещането за предвидимост на деня и да знаят кога от тях се очаква да работят и кога могат да играят.

Д-р Дамур посочва, че е полезно да включите и децата. „Когато децата са на 10—11 години и по-големи, бих ги помолила те да измислят структурата. Ориентирайте ги какви са нещата, които трябва да включат в своя ден, и след това работете с това, което те са предложили.“ Когато става дума за малки деца, „в зависимост от това кой им помага (давам си сметка, че не всеки родител ще е вкъщи, за да може да прави това), организирайте техния ден така, че всички задължителни дейности да приключат, преди да се прави нещо друго: всичко, което е необходимо за училище, всички техни задачи. В някои семейства за децата ще е най-добре да направят това в началото на деня. Други семейства може да установят, че е подходящо да започнат деня по-късно, след ставане от сън и закуска заедно с цялото семейство .“ Родителите, които нямат възможност да са с децата си през деня, следва да обсъдят с полагащото грижи лице начини за изработване на режим, който работи най-добре.

_______________________

„Подкрепете децата, очаквайте и приемете, че е нормално да са много тъжни и разстроени от загубите, които преживяват.“

_________________________

3. Оставете детето да се отдаде на емоциите си

В резултат на затварянето на училищата се отменят училищни пиеси, концерти, спортни състезания и дейности, и децата са много разочаровани, че ще пропуснат всичко това заради заболяването от коронавируса (COVID-19). Първият съвет на д-р Дамур е да ги оставим да преживеят тъгата си. „От гледна точка на живота на подрастващите това са големи загуби. За тях това е по-голяма загуба, отколкото за нас, защото ние преценяваме тази загуба въз основа на по-продължителния си живот и опит. Подкрепете децата, очаквайте и приемете, че е нормално да са много тъжни и разстроени от загубите, които преживяват.“ Когато се съмнявате, верният начин е да се проявява емпатия и подкрепа.

4. Проверявайте какво са чули децата

За заболяването от коронавируса (COVID-19) се разпространява много дезинформация. „Разберете какво е чуло вашето дете или какво мисли, че е истина. Не е достатъчно само да му кажете точните факти, защото ако то е разбрало нещо погрешно, а вие не откриете какво мисли и не опровергаете директно погрешното му разбиране, детето може да комбинира новата информация, която сте му предоставили, със старата, която вече има. Разберете какво вече знае детето ви и започнете оттам, за да го насочите в правилната посока.

Ако има въпроси, на които не можете да отговорите, вместо да гадаете, използвайте възможността заедно да потърсите отговорите. Използвайте като източници на информация уебсайтовете на организации, на които имате доверие, като УНИЦЕФ и Световната здравна организация.

Много деца се сблъскват с тормоз и насилие в училище и в интернет във връзка с заболяването от коронавируса (COVID-19). Важно е децата ви да знаят, че винаги ще сте насреща, за да им помогнете, ако са подложени на тормоз. „Активизирането на страничните наблюдатели е най-добрият начин да се преодолее всеки вид тормоз“, заявява д-р Дамур. „От децата, които са подложени на тормоз, не следва да се очаква да се противопоставят на насилниците; по-скоро трябва да ги окуражим да се обърнат към приятелите си или към възрастните за помощ и подкрепа.“

5. Измислете приятни странични занимания

Когато става дума за справяне със сложни емоции, „ориентирайте се за идеи от вашето дете и помислете много сериозно как да постигнете баланс между разговорите за тези чувства и намирането на странични занимания, които да разсейват детето, като допускате такива занимания, когато то има нужда да се освободи от чувството на тревога.“ На всеки няколко дни си организирайте семейна вечер на игрите или гответе заедно. Д-р Дамур използва вечерята за осъществяване на връзка със своите дъщери. „Решихме, че всяка вечер ще имаме екип за вечеря. Организираме се по двойки, които се редуват в приготвянето на вечерята за семейството.“

Дайте известна свобода на младежите с техните устройства, но не напълно. Съветът на д-р Дамур е да бъдете откровени и кажете, че разбирате, че имат повече време на разположение, но че не е добра идея да имат неограничен достъп до устройства или социални медии. „Попитайте: „Как да решим този въпрос? Предложи някаква схема за решение и ми я покажи, а аз ще ти кажа какво мисля.“

6. Наблюдавайте собственото си поведение

„Разбира се, родителите също се тревожат и децата ни следват нашите емоционални сигнали“, обяснява д-р Дамур. „Бих помолила родителите да направят всичко възможно, за да се справят със своята тревожност, когато са сами, и да не натоварват децата си със своите страхове. Това може да означава сдържане на емоциите, което може да е трудно на моменти, особено ако емоциите им са много силни.“

Децата разчитат на родителите си да им осигуряват усещане за безопасност и сигурност. „[Важно е да] помним, че те са пътниците, а ние управляваме колата. Поради това, дори ние да усещаме тревога, не можем да допуснем това да им попречи те да чувстват, че пътуват безопасно.“


Интервю и статия от Манди Рич, автор на дигитално съдържание, 

Източник: УНИЦЕФ

Няма коментари:

Публикуване на коментар

ДЕТЕТО Е НЕВИННО МАЛКО ПТИЧЕ...

Детето е невинно малко птиче, ала не се страхува от високото. Знам колко много, много го обичаш! Попътен вятър ти в крилете му бъди! Задай п...