събота, 3 април 2021 г.

Какво представлява BDA терапията и с какво може да помогне на децата с двигателни дефицити?

 

Какво представлява BDA терапията

ИАЛ или биомеханичен подход за развитие е терапия, насочена към връщане към пътя на спонтанното развитие на деца / хора с увреждания чрез подобряване на съществуващите и развитие на нови функции, като по този начин подобрява качеството на техния живот и живота на цялото семейство. BDA терапията съчетава различни форми на механично стимулиране на съединителната тъкан с движение, което задейства определени биохимични и биологични процеси и извършва ремоделиране на съединителната тъкан, стимулира желаната реакция на телесните структури и подобрява жизнените, двигателните, когнитивните и емоционалните функции на организма, тоест детето.

BDA терапия - приложение

Условията, при които може да се приложи BDA терапия, са всички състояния, причинени от увреждане на мозъчната тъкан, което винаги е придружено от увреждане и деформация на мускулно-скелетната система и функции, включително жизненоважни функции.

Защо е важно да се реконструира съединителната тъкан?

Съединителната тъкан е непрекъсната триизмерна мрежа, която се простира в цялото тяло и обгръща и прониква всички органи, мускули, кости, нерви, кръвоносни съдове; оказва подкрепа на тялото и телесните кухини и, свързва, създава пространство и разделя телесните структури, влияе върху координацията на движенията и стойката на тялото и има хранителна, метаболитна, защитна и терморегулаторна функция.

Подкрепяща роля на BDA терапията

sta-je-BDAНалягането, присъстващо в съединителната тъкан, придава на структурите на тялото здравина и това налягане позволява изправено положение на структурата на тялото и  дава възможност на тялото да носи товара си, така че мускулите да могат да изпълняват своята функция без прекомерно ангажиране и консумация на енергия. Ако съединителната тъкан отслаби и загуби своята поддържаща роля, има загуба на вътрешен обем на тялото (гръден кош, коремна кухина, тазова кухина, шия, черепна кухина) и дори загуба на пространство в ставите и между прешлените.

Липсата на разстояние между костните сегменти на тялото ги кара да се сблъскат, което прави  движението невъзможно, а частите на тялото, които обикновено трябва да се движат, губят тази подвижност и сегментите на тялото започват да се движат в блока. Слабостта на съединителната тъкан води до загуба на нейната плътност, което се проявява с отпуснатост на тъканта, изключителна разтегливост и хипермобилност и нестабилност в ставите или тъканите.

Ролята в предаването на силите през тялото и координацията на движенията

Мускулите и съединителната тъкан работят заедно като добре синхронизирана и координирана система. Механичната сила, генерирана от мускулно свиване и от свиване на определени съединителни тъкани, се предава чрез взаимосвързаната мрежа от съединителни тъкани. Запазването, т.е. непрекъснатостта на съединителната тъкан е необходимо, за да се даде възможност за предаване на сили през съединителната тъкан. Когато съединителните тъкани отслабват, мускулите губят своята опора, тъй като съединителната тъкан не може ефективно да насочва и предава механичната сила, която мускулите създават, което засяга способността на детето / човека с увреждания да извършва нормални, координирани движения. Детето / човекът е способен да генерира сила чрез мускулна контракция, но не е способен да превърне тази сила във фино, координирано движение.

Защитната (имунологична) роля

Клетките на имунната система изпълняват голяма част от своята дейност в съединителните тъкани и играят значителна роля в предотвратяването на разпространението на  инфекции и в модулирането на отговора на имунната система. Механичните сили или стимули пораждат освобождаването на химични вещества (цитокини), които създават и поддържат отговора на имунната система.

Съединителните тъкани като най-големият сетивен орган на тялото

Съединителната тъкан съдържа голям брой механорецептори, които получават механични стимули от вътрешната (тялото) и външната среда и изпращат тази информация до мозъка, благодарение на което той има картина на положението на тялото през цялото време. Проприорецепторите ( специален тип  апарати) се съхраняват в мозъчната кора, като по този начин с течение на времето създават картата на тялото. механорецептори, които позволяват функцията на проприоцепция - съзнателното или несъзнателното разпознаване на позицията на тялото и частите на тялото в пространството и времето. Цялата информация, която мозъкът получава чрез своите механорецептори и други сетива (слух, зрение, както и от вестибуларното.

sta-je-bda-1Увреждането на съединителните тъкани може да допринесе за появата на сензорни нарушения - функцията на механорецепцията и проприоцепцията, при  деца / хора с увреждания, което ги прави неспособни точно да определят скоростта, разстоянието, интензивността и амплитудата на дадено движение в определена двигателна функция , заедно с проблем за ориентация в пространството. Чрез укрепване на съединителните тъкани чрез BDA терапия , функциите на механорецепцията и проприоцепцията се подобряват и гореспоменатите нарушения на сензорния характер се намаляват и елиминират.

Транспортна / метаболитна / хранителна роля на съединителните тъкани

Течната част на съединителната тъкан се състои от междуклетъчна течност, която позволява протичането на целия процес на метаболизъм. Когато съединителната тъкан е отслабена, циркулацията на междуклетъчната течност се забавя, нейният вискозитет се повишава, което забавя процеса на  абсорбция на хранителни вещества на клетъчно ниво, както и отделянето на метаболитни отпадъчни продукти, което допълнително влияе на забавянето на растежа и развитието на тъканите, органите, органните системи и организма като цяло.

BDA терапията използва механична, термодинамична и химическа стимулация, за да постигне ефекта на разтваряне / омекотяване на междуклетъчната течност, което подобрява циркулацията й на клетъчно ниво, като по този начин подобрява целия процес на метаболизма и  храненето на тъканите.

 какви проблеми може да помогне BDA терапията?

Прилагането на BDA терапия позволява подобряване на съществуващите и установяване на нови двигателни функции като:

Установяване и подобряване на контрола на главата и шията в различни позиции.

Контролът на торса и подобряване на стабилността на торса, което постепенно води до установяване и подобряване на функцията за сядане.

Подобряване на функцията за противовес в различни позиции.

Установяване на контрол и стабилност на таза, което е необходимо за по-нататъшен напредък към установяване на позиция с четири крака или високо коленичене.

Установяване и усъвършенстване на груба и фина моторика

BDA терапията също така успешно намалява и елиминира различни структурни проблеми, които възникват като свързани проблеми с различни неврологични състояния като:

Съкращаване на сухожилията и вече оформени контрактури на ходилата, коленете и слабините.

Деформации на гръдния кош.

Деформации на гръбначния стълб (сколиоза и кифоза).

Деформации на стъпалата като варус, еквиноварус и валгус.

Нестабилност и намаляване на амплитудата на движенията на тазобедрената става и ходилото.

Нестабилност и намаляване на амплитудата на движение на раменната става и лопатките.

Децата с неврологични разстройства могат да имат голямо разнообразие от функционални разстройства, свързани с основното състояние, и терапията с BDA успешно помага при тези разстройства:

Проблеми с преглъщането, дъвченето, прекомерното слюноотделяне.

Проблем с управлението на апарата за производство на реч

Проблеми с контрола на мима.

Проблеми с дихателната механика и ритъма; чести инфекции, пневмония и бронхит.

Проблем със запек, сухо и неравномерно изпражнение.

Проблеми с рефлуксна болест и рефлукс на стомашно съдържимо.

Проблеми със съня и често събуждане през нощта.

Проблемът с хиперкинезията и хаотичните движения и съкращаването на мускулите поради повишените мускулни рефлекси за разтягане.

Проблемът с повишения мускулен тонус в зависимост от вида на спастичност и скованост и атония.

Проблемът за сублуксация и луксация на тазобедрената става.

Проблем подлуксации и луксации зглоба кука.


Източник

Няма коментари:

Публикуване на коментар

КАКВО НИ ТРЯБВА, ЗА ДА СМЕ ЩАСТЛИВИ!?

Какво ни трябва, за да сме щастливи? Що още дирим, за да се заситим? На всичкото натрупано сме като полуживи. По чуждото, все алчно бляскат ...