петък, 31 януари 2025 г.

ЛУИС КАРОЛ - В МАГИЧНИЯТ ПРИКАЗЕН СВЯТ НА ЕДИН УЧЕН.

Луис Карол и Алис сн. svetovnizagadki.com


Преди 193 години, на 27 януари 1832 в Деърсбъри, графство Чешър, Англия. Истинското му име е Чарлс Латуидж Доджсън, познат като един от най-желаните детски автори Луис Карол,

 Неговите най-известни творби са „Алиса в Страната на чудесата“ и „Алиса в Огледалния свят“, които са изпълнени с магични светове, чудати герои и грабващи запомнящи се реплики.

Рожденият му ден е идеален повод да научим нещо повече за този уникален човек и разказвач.

За това днес, ще ви запозная с 16 малко известни, но интересни факта за него и творчеството му:

  1. Доджсън е третото от 11 деца и тъй като бил изключително близък с братята и сестрите си, често ги забавлявал като измислял приказки и игри. Всичко това в последствие му е послужило за вдъхновение в творбите му.
  2. Първите си литературни стъпки Доджсън прави в семейното списание „Миш-маш“, което издава от 1855 до 1862 г. за забавление на близките си. Един от шедьоврите му, който е издаден и на български език е „На лов за Снарк“ (1876) - ексцентрична поема, в която странен екипаж от осмина джентълмени, един бобър и един ботуш тръгват на лов за нечуван, но много страшен, подозрително вкусен и крайно коварен звяр. Поемата се счита за едно от върховите постижения на английския стихотворен „нонсенс“. 
  3. Доджсън е бил надарен математик и логик, заради което известно време е преподавал в университета Оксфорд. 
  4. Творческият си псевдоним Луис Карол започва, да използва, когато започва да пише и за разлика от много други автори, той използва само него през целия си живот.
  5. Героинята Алиса от "Алиса в Страната на чудесата" (1865) и "Алиса в Огледалния свят" (1871) е била вдъхновена от истинско момиченце на име Алис Лидъл, дъщерята на колега на Чарлс, с чието семейство се сприятелява през 1855г., като първо става близък с най-голямото от децата – Хари. Тъй като бащата на Алис – Хенри, работел в Християнската църква на Оксфорд, Доджсън често водел десетте му деца на пикник, където им разказвал фантастични истории и им правел изключителни снимки, тъй като хобито му било фотографията. Алис, която тогава е на почти четири и е любимка на Чарлс е обикновено била главен герой, в тези истории. Така по-късно се родили и книгите Алиса. Приятелството между Чарлс и семейство Лидъл приключва внезапно през юни 1863 година по незнайни причини.
  6. Не само Алиса, а и много от героите в историите за Алиса имат реални прототипи от живота и обкръжението на Луис Карол - образът на Чешърският котарак е вдъхновен от истинска котка, която автора често виждал лежаща, да си почива на едно дърво и е свързан с родното му място - графство Чешър. Прототип на образът на Лудият Шапкар е популярен шапкар от обкръжението на автора, с ексцентричен стил и поведение, а птицата Додо всъщност, е карикатура, с която автора самоиронизира своето заекване, което го е карало понякога да се представя като "До-до-доджсън".
  7.  Ако винаги сте се питали какво е накарало "Лудият шапкар“, който никога няма време, винаги бърза и всеки път има къде да отиде, да полудее, има един вероятен отговор на този въпрос. Един поглед към историята и магически Оксфордски речник, създаден за допълнително обяснение на „толкова сложния английски език“ показва, че терминът „луд като шапкар“ е публикуван през 1829 г.(книгата „Алиса в страната на чудесата“ излиза през 1865 г.) За съжаление няма оригинален източник за произхода, но професорите издали речника, са се постарали да открият най-ранният възможен и допускат много точно каква е причината. А тя е може би малко изненадваща днес – натравяне с живак, който дълго време се използвал, при обработката на заешките и други кожи. Обикновено натравянето с живак се изразява в мускулни спазми и рязка промяна на настроението, а Шапкарят има точно такова поведение, което изненадващо неговите приятели го приемат изключително нормално. Към това трябва да добавим лош сън, депресия, халюцинации, лесно раздразнение и други, които не са налични или поне не са разпознаваеми. Интересен факт в книгата е, че шапкарят разказва за щедрото дарение на краля, който раздал всички свои шапки на подчинените си и по тази причина не останала нито една за него, освен короната.
  8. Доджсън е написал 11 книги по математика. Работата на Доджсън в областта на линейната алгебра, геометрията и създаването на пъзели е забележителна. Той написва почти дузина книги, вариращи от "Елементарен трактат за детерминантите" с приложението им към едновременни линейни уравнения и алгебрични уравнения до "Играта на логиката", включваща теория на изборите. на правителството.
  9. Освен точните науки, той е имал и точно око за фотографията. Заснемал е портрети на хората в обкръжението си, включително и Алис Лидъл, която е вдъхновила героинята му Алиса. В рамките на повече от две десетилетия Доджсън създава над 3000 фотографски изображения, включително портрети на приятели и забележителни фигури, пейзажи и снимки на предмети като скелети, кукли, статуи и картини.
  10. Става дякон, но никога свещеник.Това е още един факт от живота на Доджсън, който предизвиква спекулации. Отказът му да стане свещеник е в разрез с правилата на Христовата Църква. Той е ръкоположен за дякон на 22 декември 1861 г., но по-късно подава молба, чрез която да избегне да стане свещеник. За пореден път заекването му изглежда е едно от възможните обяснения, но няма доказателства, че това може да е пречило на способността му да проповядва. Другите възможни причини са любовта му към театъра (срещу която се обявява архиепископа на Оксфорд обявил), хладното му отношение към англиканската църква и вниманието му към други религии. Авторът е бил религиозен християнин и имал голям интерес към теологията, за често това преплита темата за религията в историите си. Но ражда и редица книги по темата
  11. Доджсън заеквал, което сам определя като "колебание" и за него е било трудно да говори пред публика. Доджсън има нелеко детство и ранната си възраст и не успява да преодолее заекването придобито още в ранна детска възраст, до края на живота си, като това става част и от легендите около личността му. Твърди се (без доказателства), че той заеква само около възрастни, но говори без проблеми с децата. Което е логично, поради променливата същност на това разстройство на речта. След боледуване едното му ухо е увредено, а пристъп на магарешка кашлица на 17-годишна възраст отслабва гърдите му.     
⚠️ 
🩺 Заекването е разстройството на речта, при което се нарушава плавността на речта от неволеви повторения и удължено изговаряне на звукове, срички, думи или фрази, както и неволеви мълчаливи паузи или блокиране на говора, като през тези периоди лицето, което заеква, не е в състояние да изговаря звукове, се означава като заекване. Терминът обхваща голям спектър от нарушения, вариращи от едва доловими дефекти, които до голяма степен са само козметични, до сериозни дефекти, които ефективно възпрепятстват устното общуване. Заекването може да окаже много тежко влияние върху функционалното и емоционалното състояние на даден индивид, като това може да включва: поява на страх, ако се наложи изговарянето на специфични гласни или съгласни;страх от заекване в ежедневните социални ситуации;тревожност;напрежение и други (особено при деца).
Среща се при около 2% от населението.

12. Въпреки проблемите с говора, Доджсън бил известен с бързината на ума си и чувството си за хумор, като често е включвал игра на думи и шеги в творбите си.

13. Измислил е начин да пише в тъмното
Подобно на много писатели, Доджсън е разочарован от загубата на отличните идеи, които неудобно идват посред нощ, така че през 1891 г. той изобретява никтографа. Устройството е карта с 16 квадратни дупки (два реда по осем), която предлага въвеждане на стенографски код с точки и тирета. Доджсън го смята също за полезен за незрящи.

14. Негов съвременник го обвинява, че е Джак Изкормвача
Списъкът на хората, за които се подозира, че са Джак Изкормвача, е дълъг и по някаква причина авторът на двете книги за Алиса е в него. Убийствата са извършени през 1888 г., когато Доджсън е в средата на 50-те си години. Авторът Ричард Уолъс смята, че Доджсън –след строго религиозно възпитание и тормоз по време на нещастните си училищни години – се е превърнал в сериен убиец след успешната си учителска и писателска кариера. 

15. Доджсън си е разменял писма с редица известни исторически фигури като Кралица Виктория и Флорънс Найтингейл.

16. Смята се, че ексцентризма му, както и богатото му въображение се дължат на честите му мигрени и здравословните му проблеми.
В зряла възраст си развива изтощителна мигрена и започва, да получава припадъци, които лекарите по това време диагностицират като епилепсия.

⚠️
🩺Мигрената е неврологично разстройство, характеризиращо се с умерено или силно главоболие, включваща цяла група разнообразни синдроми. Обикновено състоянието се усеща като пулсираща болка от едната страна на главата, с ирадиация към челната и тилната област и продължава от 2 до 72 часа. Често главоболието е придружено от гадене и повръщане, повишена чувствителност към светлина, звук или миризми. Болката обикновено се влошава от физическата активност. До 33% от хората, страдащи от мигрена, изпитват аура - обикновено кратък период на зрителни нарушения, които сигнализират за настъпването на главоболието.

Мигрената е често срещано състояние, засягащо около 1 на всеки 5 жени и около 1 на всеки 15 мъже. Обикновено започва в ранна зряла възраст. Заболяването има пристъпен характер. Честотата на атаките е от една до няколко месечно.

Мигренозното главоболие е резултат от специфични физиологични промени, които настъпват в мозъка и водят до характерната болка и свързаните с нея симптоми на мигрена.
Други медицински състояния - депресията, тревожността, биполярното разстройство, нарушенията на съня и епилепсията могат да увеличат риска от мигрена или мигрената, да е част от техните симптоми.
⚠️
🩺 Според дефиницията на Международната лига срещу епилепсия (International League Against Epilepsy) епилепсията представлява хронично мозъчно разстройство, характеризиращо се с повтарящи се епилептични пристъпи и последващи невробиологични, когнитивни, психологически и социални последствия.

Епилепсията е едно от най-старите известни заболявания, с писмени данни, датиращи от 4000 г. пр.н.е.
Терминът "епилепсия" произлиза от древногръцката дума επιλαμβáνειν, което означава "нападам, атакувам".

Епилептични пристъпи представляват епизоди с различна продължителност и характеризиращи се внезапно настъпващо качествено и/или количествено нарушение на съзнанието, сетивната и двигателната функция


📖
Луис Карол умира на 14 януари 1898г.
 малко преди, да навърши 66 години. Той публикува над 15 книги преди смъртта си, но никоя от тях не достига славата и популярността на „Алиса в страната на чудесата“.

Погребан е в Гилдфорд, Съри, Англия и неговото наследство са едни от най-любимите детски книги за всички времена, а аз вярвам, че творбите, отразяват живота и душевността на своите автори. За това и ви го разказвам.

Историята на Алис, ще разкажем друг път.

Източници: Wikipedia;Момичетата от града; framarbg.com


Няма коментари:

Публикуване на коментар

Ела при мен

- Ела при мен и ме прегърни!... Утеши ме и успокой страховете ми!... Обичай ме и аз го заслужавам!... Дай ми вяра, че всичко, ще се оправи  ...