вторник, 23 септември 2025 г.




 🇧🇷 След 25 години изследвания Бразилия разкри медицински пробив, който може да промени бъдещето на медицината: първото лекарство в света, което твърди, че възстановява нараняванията на гръбначния мозък.

Разработено от учения Татяна Коелю де Сампайо и нейния екип във Федералния университет в Рио де Жанейро, лекарството – наречено полиламинин – се добива от плацентарния ламининов протеин.

💉 Инжектиран директно в гръбначния стълб, той е показал изключителни резултати при ранни изпитвания с пациенти, страдащи от параплегия и квадриплегия поради разкъсвания на гръбначния мозък. Някои дори съобщиха за пълно възстановяване и възстановено движение, без трайни странични ефекти.

Създадено в партньорство с Лаборатория Cristália, лечението все още очаква рецензирано валидиране и регулатор Но при потвърждение, това може да промени живота на милиони животи по света - предлагайки истинска надежда там, където лекарите някога казаха, че възстановяването ✨

#science #medicine 

Източник: 5 Unknown Facts 




На шоуто си в Амстердам Ед Шийрън вижда глуха фенка с надпис „Аз съм глух, но усещам музиката ти. Тогава Ед, я извиква на сцената и подписва плаката й с коментар: „Перфектно“, докато пее. 

Целият стадион притихва завладян от емоцията. Шийрънън завършва с думите: „Музиката не е само това, което чуваме, тя е това, което чувстваме."

Един наистина великолепен момент. 💓

(Сн. Internet 🛜 )

понеделник, 22 септември 2025 г.

Знаете ли, че...

 


Знаете ли, че линията между петата и палеца на вътрешната страна на крака е проекция на гръбначния стълб ?


За начало ще трябва да намерите „гръбнака“ върху вашия крак.


Седнете на пода по турски, отпуснете се, махнете чорапите и вземете в ръка вашия крак, така както е показано на картинката.


Линията между петата и палеца от вътрешната страна на крака е проекция на гръбнака.


Тази линия можете визуално да се раздели на две – просто си представете вашия гръбнак така, както се извива линията на стъпалото.


Тази част, която е по-близо до големия пръст, е горната част на гръбнака, там където са шийните прешлени.


Онази, която е откъм петата, е долната част на гръбнака.


Започнете да разтривате тази линия с помощта на палеца.


Може да сложете някакво масажно масло или олио, за да е по-лесно движението. Масажирайте с кръгови движения в посока на петата. Завършете масажа като прокарвате палеца по права линия, без да правите каквито и да е други движения.


Възможно е да почувствате лека болка на определени участъци по време на масажа. Най-вероятно това е заради протекцията, за която говорихме в началото – в зависимост от това къде и в коя част на стъпалото чувствате болка, то значи най-вероятно там имате проблем и с гръбнака.


Често, когато гръбначния стълб е преуморен, ще усещате някои участъци леко издути или като твърди и болезнени точки.


Колкото по-често масажирате, толкова по-добре ще се чувствате.


Най-добре е да правите масаж на този участък вечер преди да си легнете.


Източник: internet 🛜 

ЖИВЕЙ❗


 

Живей така, сякаш живота ти е само този миг.

Като примигване на детските ресници .

Като отекващ от върха победен вик

и като полетът безбрежен на свободна птица.


Живейте, сякаш в сърцето ви разцъфва вечна пролет.

Сякаш единствено за вас, върти се в този миг Земята.

Сърцето ви, ще бъде ваш компас по пътя ви нагоре.

Копнежът, ще е вятърът в платната.


Напълно се отдайте на мига,

забравили за бъдеще и минало.

Забравили за болка и тъга.

За да пламти сърцето ви, преди жарта, да е изстинала.


Живейте, сякаш никога не сте се чувствали изгубени.

Не са ви жертвали... Не сте разбивани на пух и прах.

Сякаш не сте били предавани, ругани и охулени,

Сякаш не сте изпитвали вина и страх.


Живейте с цялото си същество! Като зората,

която ражда всеки следващ ден.

Помнете, всяко утро побеждава тъмнината.

Зарастват наранените криле.


Сякаш не са ви глождили съмнения, живейте!

Сякаш не са затръшвали в лицето ви вратата.

Дори искрата ви, да задушават, пак не тлейте.

Сияйте! В бурята заражда се дъгата. 


Живейте с вяра, днес дори да сте унили,

вложете любовта и сетните си сили

и с утрото Света ще бъде по-голям, приветлив и красив.

И всеки следващ ден, ще бъде по-щастлив.


Бъдете себе си! На пук на всички клевети и суеверия

бъдете искрени и ще печелите доверие.

Събуждайте се с ясни мисли и заспивайте със чиста съвест вечер.

И тъй, уверени в спокойствие, ще стигнете далече.


Живейте тъй, сякаш изобщо няма утре.

С любов и вяра, с прошка, с благодарност... без каприз.

И даже Бог, на пук на всички завистливи, злобни му*ри,

ще ви извика пак на сцената, за БИС❗


П.П.

И този миг на щастие споделяйте с любимите си хора.

Защото те са ваше настояще, бъдеще, ваш смисъл и опора.

Свободно рейте се, над злободневните неща.

Преследвайте поредната мечта,

но не губете почва под краката.

Човек се извисява най-високо, когато е най-здраво стъпил на земята.


© Ивайло Апостолов 

   22.09.2025

Обобщената информация не е достъпна. Моля, кликнете тук , за да видите публикацията.

Скъпи приятели , 

в деня в който празнуваме Независимостта на България бих искал, да поговорим отново за нещо изключително важно!

Възможността за оптимална независимост на хората от определени рискови групи, които са поставени дългосрочно в зависимо състояние НЕ по своя воля и не в следствие на собствените си избори. Хората, които не са имали шанса, да получат по рождение (или са изгубили в твърде ранна възраст), някой елементарни базисни способности, които всички "нормотипични" хора като нас, винаги сме приемали за даденост. 

Това са огромната група деца със специфични особености и тежки хронични заболявания. 🧑‍🦽🧑‍🦯🧑‍🦲🎗️🩼🧑‍🦼🦻🦾🧩

Това е една огромна група деца, с различни синдроми и различна нужда от подкрепа.

🎈Деца с различни неврологични и психични състояния

🎈 Деца с различни двигателни дисфункции

🎈 Деца в Аутистичния спектър

🎈 Деца със Синдром на Даун

🎈 Деца с онкологични и други тежки хронични заболявания

🎈 Деца със зрителни увреждания

🎈 Деца с проблеми със слуха и нямо-глухи

🎈 Деца с различни редки синдроми или множествени увреждания...


НЕЗАВИСИМОСТТА по своята същност означава "самостоятелност, свобода, липса на подчинение", свобода от чуждо влияние.

Означава също отсъствие на причинно-следствена връзка между две неща (включително взаимодействия между субекти или явления).

В материалния свят обаче, в този смисъл пълна независимост не съществува. За това в същността си независимостта е относително и може, да се каже утопично понятие, защото нещата не съществуват сами по себе си, извън определена система. А системите, извън взаимодействието с други такива, на различни нива. 

Така например личността, не може, да съществува извън контекста на средата (напр. различните социални групи и взаимодействието с тях. )

А общността, не може, да съществува без взаимодействие с други общности.

Тоест относителната независимост и автономност е, определена "контролирана свобода" в изборите, решенията и действията.

Тази относителна независимост обаче, за някой социални групи е значително по-ограничена.

И от всеки от нас зависи, да приемем, да се опитаме, да разберем по-добре и да ги подкрепим подобаващо, според техните нужди, 

за да живеят доколкото е възможно по-независимо и по-достойно !

💞 Без, да ги заобикаляме, игнорираме и отхвърляме

💞 Без, да плюем в пазва, да се кръстим и да дърпаме децата си, като от заразно болни

💞 Без, да се държим към тях снизходително и със съжаление, кръстосали пръсти зад гърба си или с тайната увереност, че "лошото се случва само на лошите хора" и "на нас това не може, да ни се случи"!...

💞 Като НЕ ОСТАВАМЕ БЕЗУЧАСТНИ към всяка форма на дискриминация, унизително отношение и агресия спрямо тях❗

Защото всяка наша липса на реакция при проява на дискриминация, нетолерантност и агресия, ни прави съученици ❗

А истината е, че живота е непредсказуем и никой НЕ е застрахован❗

И ВСЕКИ от нас във ВСЕКИ момент от живота си може, да остане за неопределено време, в безпомощно или състояние на Зависимост от хората около себе си.

Ограничената независимост и автономност винаги съществува в някакви рамки и ограничения, наложени от държавата, друг формален орган или социума, в които се осъществява. 

Те се характеризират с две основни свободи:

Самоопределяне: Възможността за дадена общност да определя свои собствени закони и правила, които не противоречат на общовалидни нормативни документи като закони разпоредби и правилници. 

Същото важи и за всеки личност в общността и нейното право и свобода, да избере своите лични ценности, морални норми и приоритети, и т.н.

Втората е правото на Самоуправление съпроводена от правото и отговорността за свободен избор , относно важните и лични неща, които пряко я касаят. Става дума, за правото самостоятелно да управляваме своите дела, без да се подчиняваме на централна власт или общоприетите социални нагласи, повлияни от стереотипите, предразсъдъците и стигмите възприети от преобладаващата част на мнозинството.

А обществото, това сме ВСИЧКИ НИЕ !

Значи от ВСЕКИ ОТ НАС зависи промяната, която очакваме, да се случи❗И всеки нуждаеш се от адекватна подкрепа в тази насока, да я получи ❗💞

Защото всяко общество се познава, по отношението и грижата към най-нуждаещите се от подкрепа негови членове!


🫶 " И няма да си готов да приемеш някого в своя свят🌏, докато не се престрашиш, да надникнеш в неговия!🎩

🎩"Рошавите мисли, на Лудият Шапкар"🧤


И нека не забравяме❗

Дискриминацията, нетолерантността съществуват само и единствено поради безучастното мълчаливо отношение и толерантността към това поведение на добрите хора наоколо!

И са там, дори да са проявени само сега, дори към един човек.

А докато ги има всички сме вътрешно Не свободни и Зависими❗ 

Зависими от собствените си и социални предразсъдъци и стереотипи.

Зависими от разпространените социални стигми и табута.

Зависими от подтиснатите си или не, страхове от всичко Различно.

А

Всяка съборена стена около нас може, да се превърне в мост към другите и в стълба, към по-голямата ни Свобода и Независимост❗🩵

Здравейте и Дерзайте❗💓

Честит Ден на Независимостта ❗🇧🇬🩵🇧🇬

Вчера пред НДК, се проведе поредният традиционен благотворителен базар на Проект "Различните" деца на България , в подкрепа на семейства на деца със специфични потребности.

Тъй като, за съжаление не успяхме, да присъстваме и да подкрепим Vanya , Anna Айлин и всички доброволци и участници лично, това е нашият малък жест, на съпричастност и подкрепа, към всичко прекрасно, което правят през последните години❗💞
Страхотни сте момичета❗ Обичаме ви ❗ 💞

Можете, да подкрепите тяхната мисия и вие! Как, можете да разберете на страничката им във Facebook , която е изписана по-горе❗💞

_________________________

(сн. Anna Yoncheva💞)

сряда, 17 септември 2025 г.

НАУЧИ ЛИ ЖИТЕЙСКИЯТ УРОК



В деня на честването на Мъдростта и нейните рожби - Вярата, Надеждата и Любовта, поздравяваме всички приятели празнуващи с повод и без повод, с най-новото ми тематично стихотворение❗

С най-сърдечни благопожелания едно леко намигане и тема, за размисъл.

Здравейте, дерзайте, сбъдване и мечтайте, приятели ❗ 💓 

📚📖📚

НАУЧИ ЛИ ЖИТЕЙСКИЯТ УРОК 


Научи ли житейският урок?

Няма в живота ни предизвикателства напразни.

На толерантност тъй, ни учи Бог

с това, което до полуда чак ни дразни.


И всички грешки, учат ни на прошка,

а неуспехът, на упорство и търпение.

Излъган втори шанс, е вече множко 

а всяка загуба учи, на мъдрост и смирение.


Борбата с подлостта, калява волята.

Триумфът над гнева учи, на състрадание.

Зависимостта, как да си върнем пак контрола.

Страданието, дава ни познание.


Което мразим учи как, да любими безусловно.

Користолюбието учи ни, да пускаме.

Измените - сами, да носим отговорност.

Апатията, шанс да не пропускаме.



Отхвърлянето учи ни, че всяка стигма е окови.

Достойнството у другия, че предразсъдъците ни са слепи.

Несръчността ни, да сме винаги готови.

Предателството, да не вярваме на клетви.



Калява смелостта, победата над всички страх.

Успехът учи, че са нужни шанс и риск... и малко лудост.

Че е тщеславие успехът, учи всеки крах.

И че в упорството е тайната за всяко чудо.


А туй, върху което нямаме контрол ни повелява,

да освободим ненужният товар.

И че не сме всесилни, ала имаме свободен избор, да решаваме.

Че ценна и значима бива всяка твар.


Научи ли житейският урок?

Цени каквото имаш, с благодарност!

Всяко излишество, превръща се в порок.

Достойнството изисква справедливост, чест и вярност.


И въпреки, че казват, всеки бил орисан,

Открива всеки сам и сбъдва своя собствен смисъл.

🍀🍀🍀

© Ивайло Апостолов 

    17.09.2025

Призори на Еньовден

Изгрев трепти, небето синее и утрото ни с тайнство омагьосва.  В зори пристъпва бавно Еньовден. Седее.  И слънцето, игриво ни докосва. Стане...