неделя, 23 ноември 2025 г.

СИЛНИТЕ ХОРА, СА СВОБОДНИТЕ ХОРА

 

сн.Pinterest 

-Питаш ме, защо вярвам толкова силно в теб?...

Лудия Шапкар приближи до Алиса, която беше седнала на един обрасъл със свеж зелен мъх камък, в края на поляната.

Той приклекна леко срещу нея. Хвана с една ръка нежно рамото й. А с другата, повдигна леко брадичката й, за да срещне погледа й. В очите й се четеше леко колебание. 

- Питаш ме, защо толкова непоколебимо вярвам в твоята вътрешна сила? - повтори отново той. - Защото познавам душата ти.

Тя е свободна. Свободна от тясната клетка на предразсъдъците към другите. Към различните на пръв поглед. Свободна, да погледне отвъд очевидното... Отвъд утре...

Отвъд "Ами,ако!?"... Свободна от оковите на чуждите мнения и желанието, за нечие одобрение. Свободна от страха, да не бъде отхвърлена и посочена с пръст, заради това, което Е... А свободата е сила! Най-голямата сила, защото изисква вътрешна зрялост и осъзнатост независещи от условности като възраст, етнос, пол, класа или религиозни убеждения. Свободата е вътрешна яснота относно собствените качества и потенциал. И увереност в собствените сили и способности, независимо от чуждите оценки и присъди. За свободата се изисква огромна сила и сама дава изключителна сила и кураж. Защото свободният човек е прегърнал и успокоил страховете си и е приел, че страха и искрицата съмнение са естествена част от човешката природа, защото пълната липса на страх ни прави безотговорни и непредпазливи, а искрицата съмнение поддържа будно критичното ни мислене, вниманието към детайла и способността, да анализираме причините и обстоятелствата. И да търсим алтернативи.

Свободният човек е наистина силен, Алиса.

Силен е, защото е свободен от удобната вътрешна нагласа, че някой друг, ще реши проблемите му. Че някой друг може, да е по-загрижен, за неговите лични интереси от самия него. Той винаги тръгва с буден разум и чисти мисли и сърце. Не се страхува, да изгуби битка и става сам, за да продължи напред. Без да чака някой, да го вдигне. Защото знае, че никой не му е длъжен. Знае, че загубите и грешките, са естествена последица от изборите и решенията, които правим и ни дават най-добрите уроци. 

Свободният човек е силен, защото победите не го главозамайват, а дори света около него, да се обърне с главата надолу, той не губи своя вътрешен център .


🎩" Рошавите мисли на Лудият Шапкар "🧤  22.11.2025

 


ВСЕКИ ДЕН има какво, да научим; какво, да запомним и какво, да забравим❗


ВСЕКИ ЕДИН ДЕН има какво, да простим(на другите и на себе си) и за какво, да сме БЛАГОДАРНИ❗


ВСЕКИ ДЕН има за какво, да мечтаем; за какво, да се борим и в какво, да сме малко по-добри❗


ВСЕКИ ДЕН има нещо, за което си струва и да намерим смисъл, ДА ЖИВЕЕМ❗💖


  💞💞💞


Ако искате, да подкрепите Деян, знаете как: paypal.com/paypalme/helpdeyan


ВЕЧЕ МОЖЕТЕ, ДА ПОДКРЕПИТЕ ДЕЯН и чрез Revolut . ⚠️

🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

ХОРАТА СЪС СИНДРОМ НА ДАУН МОГАТ, ДА ПРАВЯТ НЕВЕРОЯТНИ НЕЩА, АКО И СЕ ДАДЕ ШАНС."


🎙️ Акценти от мощната реч на Kevin Iannucci на модното ревю на GLOBAL BeBeautifulBeYourself. Реч, която изправи публиката на крака, напомняйки ни колко далеч сме стигнали и колко далеч трябва да отидем.


✨Кевин е талантлив актьор, участващ във филми като „Шампиони“, „Най-доброто от враговете и други."

Застъпвайки се, за включването на хората със Синдром на Даун на и извън екрана, Кевин наистина прави света по-добро място!

🎬 Вижте във видеото👇



събота, 22 ноември 2025 г.

 



Днес честваме един от най-големите християнски празници  - деня, в който родителите на светата Божия майка Йоаким и Анна, въвеждат  дълго чаканата си дъщеря Мария в храма и Вярата, честван още като Ден на Християнското семейство ❗


Семейството е първичният извор на Любов, приемане и подкрепа, които са в основата на нашата личност, мироглед, на моделът ни на поведение и взаимоотношения, които белязват целият но живот❗💗

Мястото, където не просто се учим, да говорим. А как, да общуваме с другите.

Мястото, където не просто прохождаме, а се учим как, да пристъпваме към другия. Как да ходим заедно с него (или не), напред към своето бъдеще. И че, да падаш не е страшно, когато си се научил, да се изправяш и да продължиш напред. Защото падането е част от естествения процес на израстване.

Семейството е мястото, където се учим колко важна и благодатната почва, за да се развие една здрава коренова система. И колко важни са здравите корени, за да израснеш силен, здрав и достатъчно мощен, за да не те пречупят бурите на живота. И че колкото по-високо израстваш, толкова повече светлина трябва, да пускаш в себе си, за да стават по-малки сенките на страховете и съмненията.

Семейството е мястото, където научаваме, колко важно е, да се научиш, да споделяш и да съграждаш...

И най-важното - да обичаме безусловно! Защото любовта е единствената магия, която превръща къщата, в дом; хората, в истинска общност; доверието, в искрена вяра; мечтата, в реалност, а реалността, в щастие!

Днешният празник ни напомня, да пазим жив пламъка на Любовта, към себе си и ближния; огъня на вярата и пламъка помежду си, и здрави истински стойностите ценности и морал❗


И че семейството е пристанът, от който тръгваме и в който завършваме всяко пътуване,  но е и нашият двигател, основен смисъл и мотив за всяко важно решение и действие по време на пътуването, във всяко ТУК и СЕГА❗💛


Защото, както казва Джоузеф Файндър в 

"Параноя'' :

" И онези , които обичаш на тази земя...    са ти отпуснати назаем, разбираш ли? Така че, най-добре ги обичай, докато можеш."

ЧЕСТИТ ДЕН НА ХРИСТИЯНСКОТО СЕМЕЙСТВО, ПРИЯТЕЛИ ❗  🙏 ⚓💞

Вие и любимите ви хора,

Здравейте, Обичайте и Дерзайте❗ 💛🙏💛

...

👫💞🧑‍🦽Ако искате, да подкрепите Деян, знаете как❗💙

Благодарим ви, предварително ❗ 💝

четвъртък, 20 ноември 2025 г.

ЗА ЧОВЕЦИТЕ и ХОРАТА

сн.internet🛜

 Странно нещо са хората.

🔖Очите им все гледат чуждото, а приемат за даденост, това което сами държат в ръцете си вече толкова дълго време.

🔖Смятат, че другите са длъжни, да им помагат в нужда и без нужда. Да съпреживяват болката им. Да отделят за тях от времето, вниманието и енергията си. А остават безразлични към чуждото страдание, дори на хора, които са ги подкрепяли безрезервно!

🔖Не благодарят и не признават грешките си, но очакват още и още жестове от другите !

🔖Правят си злини едни на други, под маската на лицемерието и притворството, а после очакват от Бог опрощение!

🔖Не дават обикновена прошка на ближния си, но очакват Неговата благословия и благоволение, молейки се, за сбъдване на невъзможното, без дори да полагат усилия!

Странно нещо да хората.

🔖Винаги се сравняват с другите, но очите на тяхната Темида, са слепи само за собствените им придобивки или грешки!

🔖Искат чуждото, но нямат куража, да поемат риска и жертвите, да го постигнат. Нито отговорността и последствията от собствените си избори и решения!

Странно нещо да хората.

🔖Не полагат усилия и не се опитват, да се развиват, да стават по-добри, да надграждат собственото си "Аз", но тайно желаят или дори тайно се опитват, да саботират и подкопаят успеха на онези, на които открито привидно се възхищават и славословят, защото нямат куража, да се заявят и конкурират открито. А чуждият успех ги кара, да се чувстват малки.

Виж, Човеците са друга порода. 

Големи отвътре, обрани и скромни отвън.

Много съдържание и смисъл, в малко обем!...

Но са рядка порода. Порода, която е на изчезване❗


🎩"Рошавите мисли на Лудият Шапкар"🧤

21.11.2025

сряда, 19 ноември 2025 г.

СИЛНИТЕ ХОРА

сн. Internet 🛜 
(страница на едноименната игра)

"Човек плаче не защото е слаб, а понеже е бил силен твърде дълго време"

 Джони Деп. 

📚📖📚

Тъй често самотни са силните хора.

Не крачи до тях никой редом, в крак.

Един изостава, друг търси опора,

но страдат сами неразбрани в мрака.


И никой не вярва, че също са хора

и водят сами свои лични борби.

Понякога падат от смъртна умора.

Сами се привързват и пак литват сами.


И никой не вярва, че може, да страдат.

или по човешки съвсем, че кървят.

"Стегни се!" им казват. Ти можеш и Ада

дори, да пребродиш и литнеш назад.


Тъй често самотни са силните хора.

Самотни във болка. Самотни в борба.

И всеки очаква и взема по толкова,

че често и в тях не остава искра.


И пак, сбрали сили, дори на колене

разпалват от въглена тлеещ пожар.

От пепел прераждат се пак, като Феникс.

Пак блесват и топлят - огнище и фар.


И стряха и вяра, за всекиго в нужда.

Докато изтлеят в пожара сами.

Докато спасени от тях, като чужди

минават край тях, без да трепнат дори.


И тъй, неразбрани и страдащи тихо

Угасват забравени, в страни от тълпата,

намерила друг, за когото да вика.

И той, да се жертва, до смърт, без отплата.


© Ивайло Апостолов 

    19.11.2025

събота, 15 ноември 2025 г.

 


Едно много оригинално и функционално архитектурно решение, в твърде оживените места, което може, да е от огромна полза за семействата, които имат деца в Аутистичния спектър.

Във Финландия стремежът към спокоен комфорт достига до нови кътчета на публичното пространство. В натоварените транспортни центрове - гари, автогари и дори фериботни пристанища - се инсталират капсули за сън с форма на яйца, за да предложат на пътниците Тези елегантни, звукоизолирани кабини са проектирани както с мисъл за формата, така и за функцията: извити черупки, които блокират външния шум, изолирани стени, които запазват топлина, и атмосферно осветление.


Вътре капсулите разполагат с подплатени повърхности ергономични повърхности за лежане, нежна вентилация и регулируеми таймери, които позволяват на потребителите да дремят или да си почиват необезпокоявани. Някои модели дори включват успокояващи фонови звуци като шумолене на листа или далечен дъжд, засилващи релаксацията за тези, които се занимават с дълги пътувания, престой или Всяка капсула е достатъчно компактна, за да се побере в обществени зали, но достатъчно уединена, за да предложи убежище в напрежението и суматохата.


Тези капсули за сън имат още множество функции. За работниците на смяна, те осигуряват обедно облекчение. За бездомните, предлагат кратка почивка в студените месеци. За учениците или възрастните пътешественици, ре представляват безопасно, чисто и достойно място за пауза. Екипите за поддръжка ги дезинфекцират редовно, а използването често е безплатно или частично, подкрепяно от местните общини.


Инициативата на Финландия съчетава скандинавския минимализъм с хуманния дизайн - показва как дори едно малко, тихо пространство може да възвърне енергията и достойнството в ежедневието.


#NapPodsFinland #SilentRestSpots #UrbanComfortDesign 

Източник: Fact fuel

Призори на Еньовден

Изгрев трепти, небето синее и утрото ни с тайнство омагьосва.  В зори пристъпва бавно Еньовден. Седее.  И слънцето, игриво ни докосва. Стане...