вторник, 22 септември 2020 г.

Рампи за достъп на инвалиди - норми и изисквания - как е решен проблемът навън

 

сн. Pinterest

    През 2009 г. на държавно ниво в Руската федерация е решено, че е необходимо да се обърне внимание на проблемите на хората с увреждания. Регулаторните документи предвиждат всички сгради да бъдат оборудвани така, че да са достъпни за хора и да могат да осигуряват възможност, за пррдвижванети на хора с ограничена подвижност, включително и на такива, с инвалидни колички.

Спешност на проблема

Image

Малко хора знаят, че 10% от всички хора са с увреждания. В същото време 1/3 от тях могат да се движат само в инвалидна количка. Но такива хора на улицата има изключително рядко. Една от основните причини е баналната невъзможност да напуснат своят дом, който по проект не осигурява рампа за инвалидни колички.

Понастоящем тези структури далеч не са навсякъде, което значително усложнява живота на хората с увреждания. Но дори и в оборудвани сгради, те не винаги отговарят на стандарта. Някои дори наричат ​​рампата, "хвърлена на стъпалата", но това е неприемливо. Параметрите на този проект, или, както се нарича, устройство за достъпност, се регулират от документи, които определят всички изисквания за външният вид на инфраструктурата и нейнито оборудване.

Установени норми

Image

На законодателно ниво е установено, че рампите за хора с увреждания трябва да се доближават до къщите и различните сгради. Правилата за тяхното инсталиране са описани в специални правила. От тях следва, че рампата е стационарна конструкция с големи размери с фиксиран ъгъл на наклона. Според правилата, тя не трябва да надвишава 10%. Това означава, че посоченото устройство за достъпност трябва да бъде дълго и плоско, така че всеки потребител на инвалидна количка да може да се движи независимо от него.


Друга разлика между рампата и другите устройства за достъпност (които включват и подвижни рампи, и евалайзери ) е, че тя е оборудвана с перила от двете страни. Ширината на определената конструкция трябва да бъде най-малко 1 m при еднопосочно движение.

Необходимо е също, да се направят рампи за хора с увреждания от огнеупорни материали. Правилата предвиждат, че периодът на пожароустойчивост трябва да бъде най-малко 2 часа. От това става ясно, че дървените конструкции в никакъв случай не могат да се нарекат рампа.


Инсталиране на устройства за достъпност

Говорейки за подреждането на структури, предназначени за хора с увреждания, преди всичко трябва да се обърне внимание на ъгъла на наклон. Тя се определя като съотношение на необходимата височина на повдигане към дължината на участъка, по който ще преминава наклонената повърхност. Това означава, че за да се осигури възможност за достъп за инвалидни колички на височина от 10 см, е необходимо да се отбележи разстояние от 1 м (100 см) на дължина и да се започне изграждането на конструкцията от този участък. В този случай наклонът на рампата за инвалиди е 10% (10 cm: 100 cm).


Необходимо е да се инсталират уреди за достъпност на всички места, където има разлика в нивата над 4 см. В началото на всяка повдигаща секция трябва да бъде оборудвана платформа, чиято ширина трябва да съответства на рампата и да е с дължина около 1, 5 м.


 - Всяка рампа ви позволява да се изкачите на височина не повече от 0, 8 м. 

 - Нейният наклон не трябва да надвишава съотношението на височина и дължина от 1:12, ако е необходимо, изкачване на височина от 0, 2 м - 1:10. Наклонът на конструкцията е позволен на ниво до 2% (1:50).


 - Едно от изискванията за оборудването на рампите е и инсталирането на предпазители. Те трябва да се намират на местата, където конструкцията не е в стената. Предпазителите са предназначени, да предпазят количката от приплъзване. Те имат височина 5 см. Ако това не е предвидено от конструкцията на рампа, тогава ъгъл или тръба могат да бъдат прикрепени по ръба на определено разстояние от повърхността.

Също така задължително трябва да бъдат оборудвани с парапети за хора с увреждания. Правилата задължават да ги направят двойни. Горните трябва да са на височина 0.9 м, долните - 0.7 м. За деца от предучилищна възраст те трябва да бъдат поставени на ниво 0.5 м.


В допълнение, трябва да се помни, че перилата трябва да надвишават дължината на рампата от всяка страна с най-малко 30 см, да са кръгли, с диаметър 3-5 см (идеалният вариант е напречно сечение от 4 см за възрастни и 3 см за деца). 

Също така е важно парапетите да се движат непрекъснато и успоредно на повърхността на рампата, като се имат предвид всичките  им допълнителни конструкции.


Възможни са варианти за инсталиране

Image

Във всяка конкретна ситуация конструкцията на рампата трябва да бъде разработена индивидуално. В някои случаи е необходимо да се предвиди възможност за обръщане, в други - зони за почивка. Има ситуации, когато рампата не е задължителна. Така че, тя не може да бъде настроена, ако височината на повдигане не надвишава 15 cm, ъгълът на наклона не е повече от 8%, а дължината на конструкцията е до 1, 8 m.

При оборудването на такива устройства за достъпност е необходимо да се помни, че на всеки 6-10 метра по дължината на рампата е необходима "зона за почивка" . Ако дължината на конструкцията не надвишава 10 m, тогава тя може да бъде направена цялостна.


Оптималната ширина е 0, 9-1 м. Подходяща е за еднопосочно движение на инвалидни колички. Ако е проектирана конструкция, която включва двупосочен трафик, тогава ширината му трябва да бъде около 1, 8 м. Ако проектът не предвижда възможност за инсталиране на парапет в средата на структурата за достъпност, тогава се променя и ъгълът, при който рампата трябва да върви. Правилата предвиждат, че подобна конструкция е възможна само при условие, че наклонът е 1:15 (или 6.7%). 

В крайна сметка, потребителят на инвалидна количка ще може да се държи само една релса. Това означава, че ъгълът на наклон трябва да бъде такъв, че той да може да се издига или спуска без помощ.


Нестандартни рампи

Image

За съжаление, не всички сгради могат да донесат обичайните устройства за достъпност. В някои ситуации е необходимо да се създадат нестандартни структури за специален проект. Те се използват на места, където няма техническа възможност да се правят обикновени рампи за хора с увреждания. При изграждането им стандартите практически не се спазват, но от друга страна позволяват на ползвателите на инвалидни колички да влизат в необходимите сгради. Често те се изграждат по инициатива на самите инвалиди.

Така че, нестандартни конструкции в ширина съставляват 85-90 см, от всяка страна трябва да има рампа ограда. Това ще защити лицето с увреждания от падане и ще помогне да продължите с вдигането. Тези неформатни устройства за достъпност са направени от асфалт или каменна настилка. Тези материали осигуряват оптимално сцепление и предотвратяват плъзгането на колелата.


Ненормативните конструкции по препоръка на общностите на хората с увреждания могат да бъдат под наклон от 15% (максималната граница е 18%). Но инсталирането на такива конструкции е разрешено само в случаите, когато строителят или собственикът на сградата обективно не може да го направи по различен начин. Желателно е дължината на участъка на рампата да не надвишава 7 метра. Така че инвалиди с перфектно здрави ръце могат да се катерят сами.


В административните сгради, в които трябва да има достъп за инвалидни колички (например за управление на социалното осигуряване, градска администрация и др.), Е позволено да се правят нестандартни рампи. В средата стъпките се извършват непрекъснато, по които човек, който бута инвалидна количка, може да се катери. Ширината на вътрешното стълбище трябва да бъде не повече от 30 см, в противен случай някои инвалидни колички просто няма да могат да преминат. Страните вътре в такава рампа (защита на количката от възможността да се качат на стъпалата) не са необходими.


Ако възнамерявате да направите устройството за достъпност на съществуващите стъпки (излейте някои от тях с бетон), тогава трябва да знаете, че наклонът на рампата за инвалиди ще бъде 30% на стандартните външни стъпала и 50% върху вътрешните.


Специални дизайни

Image

На някои места вместо рампи се инсталират ленти за канали. Но както показва практиката, това няма никакъв смисъл. При много инвалидни колички предните колела са много по-близки от задните колела и тяхното поставяне зависи от конкретния модел. Затова е невъзможно да се поставят каналите, така че всеки посетител в инвалидна количка да може да управлява. Такива конструкции са допустими само в жилищни сгради и трябва да бъдат направени за конкретна инвалидна количка.


Но е необходимо да ги поставите така, че да не пречат на обикновените хора. Ако стълбището е доста тясно (както се случва в повечето типични жилищни сгради), тогава е препоръчително да се направи преносима или сгъваема рампа.


Важни нюанси

Специално внимание трябва да се обърне на платформата за завой. Това е необходимо в случаите, когато има промяна в посоката на рампата. Ширината на такава платформа трябва да е равна на ширината на двойна рампа и да бъде най-малко 150 см. Ако завойът е 90 0, тогава ширината на участъка, предназначена за завой, трябва да бъде по-голяма от ширината на рампата, а дълбочината - 140 см. за увеличаване на площта.


Важно е да се разбере как монтирането на рампи по отношение на входа на сградата. Това ще зависи от вида на вратите, начина на отваряне и посоката на входовете към тях. Желателно е ползвателят на инвалидната количка да има достъп до вратата от страната, където е разположен отворът за отваряне. Важно е също така, че човек с увреждания може да се обърне на това място, да се обърне към рампата и към входа на вратата.


Важно е да се помисли предварително за разположението на рампата. Удобен, когато вратата се отваря в посока, обратна на устройството за достъпност. Ако структурата на сградата не позволява да се направи достатъчно голяма площ за завой, тогава дизайнерите могат да предложат да заглушат вратата - за да направят ниша, поради която грамофонът ще се появи при ползвателя на инвалидната количка.


Преди рампата и след края на наклонената равнина трябва да има хоризонтална платформа. Но понякога архитектите правят грешки. Важно е да се разбере, че рампата на устройството ще бъде непълна без платформа пред него. Дори и да е, но размерът му е по-малък от нормативния, инвалидът няма да може да се качи до рампата и да го използва. Важно е количката да може да се побере напълно. Но не забравяйте за сайта в края на устройството за достъпност. Благодарение на присъствието си, човек може да си позволи да премахва ръце от колела или перила. Трябва да се постави хоризонтално. Трябва да се помни, че е невъзможно да се постави наклонена част веднага от вратата или стената.


Нуждите на хората

Image

Мнозина не знаят защо инсталацията на рампи е предвидена от нормативните документи. Тези дизайни са необходими за хората с увреждания. На етапа на проектиране е необходимо да се има предвид, че:


- помещенията трябва да бъдат лесно достъпни за всички хора, така че да имат възможност да влязат във всяка сграда, къща или апартамент;


- необходимо е да се осигури достъп до необходимото оборудване и уреди (например асансьори);


- На територията трябва да има всички необходими системи.


При проектирането е важно да се познават всички правила, които регулират инсталирането на спомагателни конструкции. Така че наклонът на рампата трябва да бъде от 8 до 10%. В изключителни случаи се допуска до 18%. Но в жилищни сгради, които са оборудвани с устройства за достъпност, той може да бъде до 50%, ако се намират на стълбища вътре в сградата. Като правило, те могат да бъдат разположени сменяеми или сгъваеми метални рампа.


Трябва също да отбележим, че е разрешено да се оборудват къщи и сгради не само с рампи, чийто дизайн се регулира от специални правила. Рампите или рампите са доста подходящи за осигуряване на достъпна среда. Но каналите за потребители на инвалидни колички, както показва практиката, са безполезни.


Осигуряване на достъпна среда

Като се има предвид факта, че мнозина не смятат за необходимо да оборудват къщи, сгради, магазини с устройства за достъпност, административната отговорност е определена на законодателно ниво за случаите, когато управителят отказва да инсталира рампа. Снимки на такива структури дава възможност за избор на най-подходящия вариант.


Липсата на инсталиране на устройството за достъпност е изпълнена с налагане на глоба както на физически, така и на юридически лица. Не е страшно, ако не можете да инсталирате рампа. Възможно е входовете към входа на сградите и помещенията да се оборудват с други устройства за достъп. В същото време е допустимо да се правят такива конструкции, според които хората с увреждания могат да се движат само с придружители. Спазването на тези изисквания трябва да се наблюдава от федералните органи на изпълнителната власт, общинските образувания и органите на всеки субект на Федерацията.


Например, в входовете може да се направи рампа, наклонът на която е 50%. Ясно е, че човек с увреждания няма възможност да го разложи или да се добере до него. Но той позволява на инвалидната количка да напусне къщата с придружителя. И при липсата на такъв дизайн, това става невъзможно. В крайна сметка, за да намалите или вдигнете човек в инвалидна количка, имате нужда от няколко души, които ще го носят в ръцете си.


Права на хората с увреждания

Image

За съжаление, много хора, които принадлежат към групи с ограничена мобилност, не са запознати с техните права. На всяко лице с увреждания трябва да бъдат осигурени средства за достъпност. В противен случай се счита, че ограничава правата му. Ето защо, мениджърите на жилищни и комунални услуги трябва да разберат каква трябва да бъде структурата на рампата и да създадат всички условия за движение на хора с ограничена подвижност. Между другото, те включват не само хора с увреждания, но и родители на малки деца, които се пренасят в инвалидна количка, и други категории от населението, които изпитват затруднения в необходимостта от независимо движение.


Трябва също да кажем, че съгласието на другите наематели не е задължително да се инсталира рампа в къщата. Снимки на много входове в домовете дават възможност да се разбере, че не всички хора разбират защо са необходими. Някои паркират автомобили пред рампи, други инсталират билбордове на платформи, подходящи за тях, като така правят движението на хората с увреждания невъзможно.


Всяко лице, принадлежащо към групата с ограничена подвижност, има право да предявява иск и да изисква установяване на рампа. Освен това хората с увреждания и други категории граждани, които трябва да организират устройства за достъпност, могат да предявят иск за обезщетение за морална вреда. Лицата, които отказват да инсталират рампа, носят административна или дори наказателна отговорност.

Към оригиналният текст

Няма коментари:

Публикуване на коментар

ЗА ДОСТЪПНОСТТА У НАС И НАВЪН

  Като говорим за свобода на придвижване и достъпна среда, тук в Кавала, на по-малко от 400 км от София нещата са правени с много повече мис...