събота, 29 октомври 2022 г.

КАКВО Е ПОЛИОМИЕЛИТЪТ И КАКЪВ Е ПРИНОСЪТ НА ФРАНКЛИН РУЗВЕЛТ ЗА БОРБАТА С ДЕТСКИЯ ПАРАЛИЧ

 

  На 24 октомври Световната здравна общественост Отбелязва Световният ден за борба с Полиомиелита. 

Какво е полиомиелита и каква е връзката му детската церебрална парцализа? 

 Полиомиелитът е остро инфекциозно вирусно заболяване, което засяга нервната система. По тази причина могат да се образуват необратими вяла пареза и парализа. Това се случва, когато вирусът зарази моторните неврони на гръбначния мозък. В редки случаи се засягат невроните, отговорни за работата на дихателните мускули. Заболяването се среща предимно при деца.


 Днес повечето страни по света (включително България) се считат за свободни от полиовирус. 

 Последната епидемия от полиомиелит в Европа и САЩ е регистрирана през 1988 г. Благодарение на масовата ваксинация беше възможно радикално да се намали заболеваемостта (с повече от 99%). Изолирани случаи на заболяването са регистрирани в Афганистан, Нигерия, Сирия, Ангола, Индия, Пакистан и някои други страни.


 Полиомиелит в цифри: данни на СЗО

 Световната здравна организация предоставя следните факти за полиомиелита¹:

 🦠Най-често полиовирусът засяга деца под 5-годишна възраст.

🦠 Всеки 200-ти случай на инфекция води до необратима парализа. При 5-10% от парализираните се развива парализа на дихателната мускулатура, която води до смърт.

 🦠През последните 30 години броят на случаите на заразяване с дивия щам е намалял с 99%, от 350 хиляди до няколко десетки случая.

 🦠Рискът от разпространение на полиовирус остава до пълното му унищожаване. Ако борбата с полиомиелитния вирус не се проведе, след 10 години броят на случаите отново може да достигне 200 хиляди или повече.

🦠 Полиомиелитната ваксинация е предотвратила над 16 милиона случая на парализа.


 Причини за полиомиелит

 Заболяването се причинява от полиомиелитния вирус. Понастоящем са известни три серотипа на полиовирус - PV1, PV2 и PV3. Най-често срещаният серотип е PV1. Вариантът PV2 последно е регистриран през 1999 г., а от 2015 г. се счита за напълно унищожен. Същата съдба сполетя серотипа PV3, който за последно беше регистриран през 2012 г. През 2019 г. беше обявено пълното му унищожаване.

 Полиовирусите се отличават със своята устойчивост във външната среда. Те остават активни във вода до 100 дни, а във фекалиите до 6 месеца. Такива вируси не умират при сушене и замразяване. Те също са в състояние да оцелеят в агресивната среда на стомаха. Полиовирусът може да бъде убит от топлина, ултравиолетова светлина и химическа дезинфекция.

Стандартна ваксина срещу полиомиелит може да не работи винаги: това се случи през 2010 г. по време на огнището на това опасно вирусно заболяване в Република Конго.

Тогава смъртността от полиомиелит е необичайно висока и достига 47%. Дълго време причината за това огнище остана неразбираема..

Проучване на вирусолози от Германия, Русия, Франция, Холандия, Република Конго и Габон показа, че цялата работа е в необичайната мутация, която вирусът придоби. Точно преди тази мутация имунитетът на хората, ваксинирани срещу полиомиелит, може да бъде безпомощен. 

Много учени имат принос за борбата със заболяването и разработването на ваксини, за неговата превенция, но Интересна роля в съвременната история на борбата с това коварно заболяване изиграва един популярен политик, от средата на миналия век - американският президент Франклин Рузвелт❗

Полиомиелитът е една от най-коварните болести на 20-ти век. Заболяването е познато на хората още от дълбока древност, но става опасно едва в началото на миналия век. Колкото и да е странно повишените случаи на детски паралич се дължат на подобряването на човешката хигиена. Заради елементарните санитарни навици, възприети през края на 19-ти век, имунитетът спада, тъй като не е подложен на постоянна атака от всякакви зловредни вируси и бактерии.


Затова когато хигиената и стандартът на живот се понижава в годините след Първата световна война, полиомиелитът започва да покосява както бебета, така и възрастни. При някои хора, в чиито организми са съхранени антитела за болестта, заболяването протича леко и без трайни последици. В някои случаи обаче пациентите изпитват силно гадене, световъртеж и обездвижване в крайниците. При някои пациенти това обездвижване е за цял живот.

Американският политик Франклин Рузвелт заболява от полиомиелит на 39 години, което е учудваща възраст за развиване на подобна болест. В резултат на това той остава парализиран от кръста надолу. И макар че не е способен да ходи и да стои изправен, Рузвелт не се отказва от мечтата си за политическа кариера и първо става губернатор на Ню Йорк, а след това и президент на Съединените Американски Щати.


Франклин Рузвелт поема управлението на страната в навечерието на един от най-страховитите конфликти в човешката история - Втората световна война. Затова той трябва да отстоява позицията на държавата си с твърда ръка. Много историци обвиняват политика, че се опитва да скрие своята физическа особеност, като по този начин омаловажава заболяването си и се опитва да скрие последиците от детския паралич от очите на обществото.


Това твърдение не може да се приеме като истинно, тъй като е основано на една непълна теза. Истина е, че Рузвелт не акцентира на своята инвалидност, но това може да се обясни с факта, че по време на война лидерите трябва да изглеждат силни и непоклатими. Извън светлините на прожекторите обаче американският президент обръща сериозно внимание на борбата с полиомиелита.

По негово време е създадена държавната кампания „March of Dimes”, което в буквален превод означава маршът на стотинките. Заглавието е базирано на популярния за времето си слоган „Маршът на времето“ (англ. - March of Times). Целта на тази игра на думи, измислена от комика Еди Кантор, е да накара хората да отделят няколко стотинки от джоба си, които да отидат за изследвания на коварния вирус.

Тъй като САЩ разполага с обширна територия, в която живеят стотици милиони души, кампанията жъне невероятен успех. Хората масово изпращат към Белия дом пликове, в които има по няколко стотинки или долар. Заради огромната популация на страната тези дребни дарения стават причина за създаване на отделна фондация, която да оползотворява събрания бюджет.


Кампанията е подкрепена и от много медии, както и от известните личности в Холивуд. Самият президент прави официално обръщение към американците, с което изразява благодарността си към всички дарители. Той изтъква факта, че много от постъпилите средства са от деца, които искат да помогнат на своите пострадали от болестта връстници.


Със събрания бюджет създадената фондация решава да стартира няколко проекта. Първият има за цел да осигури безплатни грижи за жертвите на полиомиелита. Вторият отговаря за адекватна реакция и лечение на новопоявилите се случаи на болестта. Третият проект се опитва да разработи ефикасна ваксина срещу вируса на детския паралич.


Франклин Рузвелт умира през 1945-та година и не успява да види реалните резултати от кампанията си. Те настъпват с откритието на Джонас Солк, който през 1955-та година успява да създаде ефективна ваксина срещу детски паралич. Благодарение на откритието на медика коварната болест е ограничена до редки случаи само за няколко години.


Кампанията „March of Dimes” дава нагледен пример за това как малките дарения, дори и по време на война, могат да променят света към по-добро. Благодарение на Рузвелт днес една от най-тежките болести на 20-ти век е почти унищожена в повечето развити страни.



Източници: 

www.thevintagenews.com

Снимки: www.wbur.org

www.thevintagenews.com

www. framar.bg

www.who.int

Няма коментари:

Публикуване на коментар

В НАВЕЧЕРИЕТО НА ВЪЗКРЕСЕНИЕ

сн. Internet С премъдрост Бог създаде ни от кал, за да сме тясно свързани с Земята.  Даде ни избор, свобода, но не морал...  Пожертва син, д...