четвъртък, 9 януари 2025 г.
ЗА ОМРАЗАТА НА СТАДОТО
понеделник, 6 януари 2025 г.
ОРИСВАНЕ
И нека реченото от сърце, ДА БЪДЕ сторено!
В душите ни, ДА БЪДЕ светлина!
ДА БЪДЕ злото всеки път преборено
и да заспим щастливи в края на деня!
ДА БЪДЕМ заедно, не разделени без причина.
Едно да сме, без предразсъдъци и страх.
ДА БЪДЕ мирна цялата година.
А сълзите, да са единствено от смях.
С любов, да са изпълнени сърцата
а дните ни, със смисъл и живот.
Богати да сме на успех в делата
и в сговор, да е целият народ.
Да грее все в огнището ни огън,
в сърцата ни любов и доброта.
И вяра повече. Да няма гняв и злоба.
Ненавистта, да победим и завистта. И користта.
И нека реченото, бъде сторено.
Силни криле, да имаме, за да преследваме мечтите си.
Но паметта ни, да запази здрави корени.
ДА БЪДЕМ здрави, благодарни и честити.
И нека реченото, да пребъде.
И нека с думите ми от сърце изписани
със Сбъдване, да бъдете орисани❗
ДА БЪДЕ❗
© Ивайло Апостолов
07.01.2025🎆
петък, 3 януари 2025 г.
ЗАЩО ТИ СИ МОЯТ СМИСЪЛ
(На моя Малък Габи)
Хвани ръката ми, дете
и я сложи върху гърдите ми.
Ще ти разкажат тихо те,
какво изпълва и осмисля дните ми.
Знам, мислиш, вече си голям
не слушаш, като ти говоря.
Искаш, да правиш всичко сам,
но имаш нужда от опора.
И знай, ще бъда аз до теб.
Макар и малко строг и рязък,
обичам те, а ти растеш.
Животът е като проблясък...
Ще бъда винаги до теб
гнездо, огнище и опора,
докато търсиш ти небе
и опознаваш кръгозора.
Дори, когато дойде ден,
когато ще съм само мисъл.
пулс ще съм в твоето сърце,
защото ти, с моят смисъл.
© Ивайло Апостолов
04.01.2025
четвъртък, 2 януари 2025 г.
РАВНОСМЕТКА
Търкулна се поредната година,
като кристална топка под елхата.
Пак ден след ден, превръщат се в минало,
а бъдещето е все тъй необятно.
И някак си, не ми е много празнично.
Обзела ме е лека меланхолия.
Живота се усмихва все по-арогантно и цинично.
И все по-често ме измъчват главоболия.
Срещам по-често празни
погледи у хората.
Все по-озлобени, мрачни и раздразнени
Все повече обсебва ги умората,
омразата и завистта, гнева и злобата.
Отгръщам страницата. Пиша датата на чисто,
загледан в бъдещето със искра във взора.
Ала уроците ми от изписаните листи,
ще ми дадат надежда, сила и опора,
да продължа напред.
© Ивайло Апостолов
02.01.2025
сряда, 1 януари 2025 г.
СУРВАКАРСКО НАРИЧАНЕ
Със здраве, да е пълна твойта къща.
Доброто сторено, по две да ти се връща.
В гърдите ти искрата, да не гасне.
От всяко семе, нива да порасне!
В огнището ти, огън все да грее
и от блага хамбара, да прелее!
Мечтите си от поглед, да не губиш
и да работиш туй, което любиш.
Да не изпускаш правата посока.
На щедростта ти, да е пълен все потока.
Сгрешил ли си, все прошка да намираш
и благодарност за това, което имаш.
В безпътицата изход, да намираш.
и удовлетворен, да се прибираш.
Успех, да жъне всяко твое дело
и да избираш мъдро всякога и смело.
Край теб другари винаги, да има.
За погледа ти, всяка мерзост, да е зрима.
Лъжата, да откриваш във зародиш.
Подкрепа да намираш, дето ходиш.
Човечността и правдата, да са ти братя.
Да браниш с чест и доблест свободата.
Широк да ти е вечно кръгозора.
Залитнеш ли, да срещаш винаги опора
и грях на съвестта си, да не взимаш.
Тъй сън спокоен винаги ще имаш.
Благ и добър бъди, но прошка дай, до трета стомна.
Смирен живей в хармония и скромност.
И страховете си смири с юзди и стреме,
за да отгледаш плод от всяко семе.
Далеч от теб, да бягат враговете.
Крачи уверено напред към върховете.
🍀🎀🍀🎀
© Ивайло Апостолов
01.01.2025
🎀
понеделник, 30 декември 2024 г.
ЗА ХОРАТА, КОИТО СА СЪС НАС И ХОРАТА, КОИТО СА ВИНАГИ ДО НАС...
- Имам странното чувство, че водим сами тази битка! - каза Алиса. А уж имахме толкова много съмишленици, които споделяха същите идеали и цел...
- Хората имат огромна потребност, да се чувстват част от нещо по-голямо, Алиса. Имат нужда, от потвърждението, че тяхните ценности и и идеали, са значими не само за тях и от сигурност, че имат достатъчно сила, за да ги постигнат. Но тази потребност от приобщеност и сигурност е в постоянен конфликт с тяхното Его.
Опитът ми показва, че съмишлениците, които срещаме по житейския си път, твърде често ни виждат като хора с които споделят и подкрепят една обща идея - тяхната! Естествено е, когато у човек се зароди някоя идея и й се отдаде напълно той, да е свръх фокусиран върху нея, като към своя рожба. И когато срещне други хора, у които се е зародила същата идея и са я приели за своя кауза, да му се струва достатъчно, че след като заедно споделят една обща идея е достатъчно те, да го подкрепят по пътя му към нея!
И когато ти имаш свое виждане как да се стигне до превръщането й в реалност, изведнъж осъзнаваш, че си сам, на своя път, докато подкрепяш онзи, с който уж вървите заедно, към една и съща цел, по неговия!
- Понякога обаче, ще срещаш и хора, които наистина, ще оценят, не само идеята ти, но и теб самия! Понякога, дори без да си ги търсил! И те, ще обръщат внимание не само на идеята ти, но и на начина, и на всяка малка подробност. Защото за тях, ще си важен ти самият!
Това е подарък от живота, за теб, Алиса!
Цени го!
Из🎩"Рошавите мисли на Лудият Шапкар"🧤
30.12.2024
неделя, 29 декември 2024 г.
2024 - Равносметката ...
💡Научих, че живота често ни оставя, да преговаряме, дори и научените уроци. Независимо от това, колко прилежни ученици се опитваме, да бъдем.
( Просто, проверява паметта ни. )
💡Научих, че за приятелството са нужни двама и само в бушидо може, да направиш "плясък от една ръка".
( Освен ако не е върху нечия буза. ;) )
💡Научих, че за да имаш истински приятели, не е достатъчно просто, да бъдеш приятел.
Но това не трябва, да те отказва, да бъдеш приятел. Просто трябва по-добре, да преценяваш хората в процеса на съвместните ви промени.
💡Научих, че за да се чувстваш приет, разбран и подкрепен, не е задължително, да имаш до себе си приятел. Достатъчно е, да имаш до себе си човек.
За това, често и доброто и недоброто, и апатията идват от най-неочаквани места.
💡Научих, че приятелствата могат и да се спечелят, и да се загубят много лесно. Първото, зависи от теб. Върху второто, често нямаш никакъв контрол.
( За всяка връзка, са нужни двама. )
💡Научих, че човек е склонен, да се вкопчва в неща, само заради спомена от преживените емоции и чувства.
И колкото по-силни са били тези емоции и чувства, толкова по-трудно пуска. Особено хора!
💡Научих, че обратното на това, да пожелаеш, не е "да не желаеш", а да пускаш.
И двете, са най-ценните умения в живота ни. ( Първото, ни подтиква към промяна и израстваме. Второто ни освобождава от вече ненужното, което ни пречи, да продължим напред. ) А, да пуснеш навреме, е едно от най-здравословните.
💡Научих, че времето не лекува раните и болката от някоя загуба, нито придобиването на неща. Не ги лекува дори и нечия любов!
Лекуват я, научените уроци, прошката, благодарността, за всичко онова, което все още имаме. Лекуват ги откриването на нов смисъл или фокусирането върху вече открития и преодоляването на страха отново, да си позволим, да се доверим и обичаме!...
( Но тъй като именно това, е най-трудно... обикновено, с времето, просто свикваме, да живеем с болката! )
💡Научих, че всяко нещо има три вида себе стойност. Тази, на която ти оценяваш вложените в него ресурси и усилия. Тази, на която, ги оценява другия. И тази, за която двамата ( гласно или негласно ) се договорите. ( В търговията има и четвърта -обективно публично обявена цена. )
💡Научих, че чувството за "справедливост" ( или реципрочност ) е нещо много важно в социален план.
Но може, да е и един от най-упоритите ни и безмилостни мъчители !
Везната на живота, никога не е в равновесие и често не натежава в полза нито на най-добрите, нито на най-честните или най-работливите, нито на най-умните. Това Е реалността. Приеми я!
( Във войната между Егото и реалността, най-трудно се постига примирие. )
💡Научих, че колкото и да се пъчиш, пак рано или късно, ще ти забият нож в гърба. ( По-скоро, рано. ) Нито скромността, нито посредствеността обаче, не са гаранция, че няма, да те сполети същото! ( Хората са способни, да ти завидят или да те намразят, за изненадващо незначителни неща. Стига те, да са събудили с нещо вътрешните им демони.)
💡Научих, че за все повече хора собственото спокойствие, е много по-ценно, от всички чужди безпокойства.
💡 Научих, че при повечето хора все по-често Егото контролира разума, но чувствата, контролират Егото.
💡Научих, че ако продължиш, да се опитваш, да се усмихваш, колкото и да не ти се смее, рано или късно, ще се усмихнеш наистина. Но понякога е нужно първо, да изплачеш нужното количество сълзи...
Просто по-често трябва, да се вслушваме в гласа на сърцето си, без да го оставяме, да заглуши гласа на Разума.
🎩"Рошавите мисли на Лудият Шапкар"🧤
30.12.2024
Призори на Еньовден
Изгрев трепти, небето синее и утрото ни с тайнство омагьосва. В зори пристъпва бавно Еньовден. Седее. И слънцето, игриво ни докосва. Стане...
-
Анимацията е изкуство, забавно и достъпно за всички възрасти. Но във възпитанието на децата, тя може да ни бъде и безценен помощник. С Деян...
-
„Чудо” /режисьор и съсценарист Стивън Чбоски е семеен филм за масовия зрител, който "повдига завесата" към една от темите таб...
-
сн. Pinterest През 2009 г. на държавно ниво в Руската федерация е решено, че е необходимо да се обърне внимание на проблемите на хорат...







